| Processor | Intel Core i5-1345U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 Inch WUXGA IPS Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics | |
| OS | Windows 11 Pro 64-bit | |
| RAM | 16GB DDR5 4800MHz RAM | |
| Memory | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe Gen4 Performance TLC Opal | |
| Battery | 4 Cell 52.5Whr Internal Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Lenovo ThinkPad T14 Gen 4 Core i5 13th Gen |
|---|---|
| Model | hinkPad T14 Gen 4 |
| Price | Tk 165,000 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Notebook |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11AX (2 x 2) |
|---|
| Display Type | WUXGA IPS, Anti-Glare, 45%NTSC, 300 nits, 60Hz, LED Backlight |
|---|---|
| Display Size | 14.0 Inch |
| Display Resolution | 1200 x 1920 Pixels |
| Webcam | 720P HD RGB with ThinkShutter and Integrated Microphone |
|---|
| Body Dimensions | (H x W x D) 17.9mm x 317.7mm x 226.9mm x / 0.70 x 12.51 x 8.93 |
|---|---|
| Body Weight | 1.21 kg / 2.65 lbs |
| Body Build | Magnesium/carbon chassis and a grey aluminum one |
| Body Color | Storm Grey with aluminum top cover, Thunder Black |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-1345U with vPro (E-Core Max 3.50 GHz, P-Core Max 4.70 GHz with Turbo Boost, 10 Cores, 12 Threads, 12 MB Cache) |
| Generation | 13th Gen |
| Ram | 16GB DDR5 4800MHz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe Gen4 Performance TLC Opal |
| Battery Type | Internal Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4 Cell 52.5Whr Battery |
| Battery Backup | Up to 10 hrs |
| Audio | Dolby Audio with Dolby Voice, 2 user-facing mics |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11AX (2 x 2) |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | 2 x USB-C Thunderbolt 4 2 x USB-A 3.2 Gen 1 Headphone / mic combo Ethernet (RJ45) Optional: SIM Optional: Smart card reader |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Optional: Backlit with white LED lighting |
Display: 14.0 Inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 32GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell, 56Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 8GB DDR6 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62.36WHr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inches WQXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7-6600H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home Chinese Edition
Battery: 4-Cell 71 Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 86Whr Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 90Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch 2.8k OLED, LED Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 76WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1365U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 54.7Wh Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7735HS Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 53.5Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-13620H Processor
RAM: 16 GB DDR5 5200MHz
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 53.5Wh 3-cell Lithium-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →